Otto Robot Yapım Atölyesi

Dans Eden ve Engelden Kaçan Otto Robotun Mekanik ve Elektronik Montajı, Testi ve Çalıştırılması

Bacaklı robotlar, hareket sağlamak için bacak benzeri eklem mekanizmaları kullanan mobil robotlardır. Tekerlekli robotlardan daha karmaşık yapıda olan ve daha fazla güç tüketen bu robotlar birçok farklı arazi yapısına uyum sağlarlar. Kedi, köpek, örümcek, böcek gibi bacaklı hayvanların veya insanların hareketleri taklit edilerek tasarlanan bacaklı robotlar, bazı dezavantajlarına rağmen gün geçtikçe daha çok ilgi görmektedirler.

Yürüyen makineler olarak da ifade edilen bacaklı robotlar, bacak sayısına göre sınıflandırılırlar. Bir bacaklı, iki bacaklı, dört bacaklı, altı bacaklı, sekiz bacaklı ve hibrid olmak üzere farklı birçok bacaklı robot türü bulunmaktadır. İki bacaklı robotlara ise genel olarak bipedal robotlar denmektedir. Biz de bu atölye çalışmasında 2 ayaklı yani otto robotu sizlerle birlikte yapacağız.

Tarihler
Workshop çalışmaları Cumartesi 10:00-18:00, Pazar 12:00-18:00 arası yapılmaktadır.
Eğitim Süresi
6 saat
Hedef Kitle

Çocuk ve gençlere yöneliktir. Kurumsal firmaların çocuk ve genç etkinlikleri için de uygundur.

Eğitim Koordinatörleri
Güray Can Özdemir - Abdullah Kuşcugil
/ Elektrik-Elektronik Müh. - Mekanik Sistemler Uzm.

Bacaklı robotlar, hareket sağlamak için bacak benzeri eklem mekanizmaları kullanan mobil robotlardır. Tekerlekli robotlardan daha karmaşık yapıda olan ve daha fazla güç tüketen bu robotlar birçok farklı arazi yapısına uyum sağlarlar. Kedi, köpek, örümcek, böcek gibi bacaklı hayvanların veya insanların hareketleri taklit edilerek tasarlanan bacaklı robotlar, bazı dezavantajlarına rağmen gün geçtikçe daha çok ilgi görmektedirler.

Yürüyen makineler olarak da ifade edilen bacaklı robotlar, bacak sayısına göre sınıflandırılırlar. Bir bacaklı, iki bacaklı, dört bacaklı, altı bacaklı, sekiz bacaklı ve hibrid olmak üzere farklı birçok bacaklı robot türü bulunmaktadır. Dört bacaklı robotlara ise genel olarak quadrupedal robotlar denmektedir. Biz de bu atölye çalışmasında 4 ayaklı yani quadrupedal örümcek robotu sizlerle birlikte yapacağız.

1. OTTO ROBOT KİTİ

Atölye çalışması tasarımı aynı olan farklı malzeme kitleriyle yapılabilir. Bu malzemeler şunlardır:

  1.  Kontrplak
  2.  3D printer baskısı

Çalışma 3d printer baskısı veya kontrplak kitle yapılabilir. Kitin fiyatı eğitim fiyatına dahildir. Robot kitleri workshop günü katılımcılara teslim edilir.

2. ATÖLYE ÇALIŞMASI

Otto Robot yapım atölyesi 1-2 hafta sürecek şekilde online veya yüz yüze eğitimler olarak planlanır. Eğitimler en fazla 10 katılımcı ve 2 eğitmen ile yapılır. Eğitimlerde Otto robotun mekanik ve elektrik/elektronik montajı yapılır. Katılımcılara yaş grubu ve bilgi seviyesine göre robotun temel ya da ileri düzey programlanması öğretilir. Elektronik ve yazılım bilgisi iyi seviyede olan katılımcılara elektronik devre kartının tasarımı ve robotun yazılımı ileri seviyede anlatılabilir. Bununla birlikte tüm katılımcılara robotun hazır yazılımı da verilir. Yazılımı entegre edilen robotun testlerine başlanır.

Otto Robot yapım ve kullanım atölyesi aşağıdaki adımlardan oluşur:

1)      Robot Teknolojisine Giriş

a)      Robot Türleri (Kartezyen, Silindirik, Küresel, Scara) ve Bacaklı Robotlar

b)      Robot Teknolojisinin Kullanım Alanları (Savunma, Ulaşım, Tarım, Eğlence)

c)      Robotların Temel Bölümleri (Sensör, Program, Mekanik, Elektronik)

d)      Otto Robot Yapım Sürecine Bakış

2)      Otto Robotun Tasarımı

3)      Otto Robotun Yapımında Kullanılan Malzemeler

4)      Otto Robotun Mekanik Montajı

5)      Otto Robotun Elektronik Montajı

6)      Otto Robotun Programlanması

7)      Otto Robotun Testi

 

3. DESTEK VE BAKIM

Otto robotun yapımı sırasında yaşanacak sorunların çözümü için katılımcılar Açık Atölye’den destek talebinde bulunabileceklerdir. Açık Atölye, gelen taleplere en kısa sürede yanıt verecek ve uzaktan çözülemeyen sorunların yaşanması durumunda katılımcıları Açık Atölye’ye randevu ile davet edebilecektir.

Teslim edilen malzemelerde kullanıcı hatasından kaynaklanmayan arızalar yaşanması ve bunun 15 iş günü içerisinde tespit edilmesi durumunda ilgili malzemeler Açık Atölye’ye iade edilebilecektir.

Kimler Katılmalı?
Daha çok ilkokul ve ortaokul öğrencileri için hazırlanan bu çalışma merak duyan herkese açıktır.

Eğitim Süresi Nedir?
6 saatlik bir eğitim olacaktır.

Güray Can Özdemir hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Abdullah Kuşcugil hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Henüz bir yorum yapılmadı.

Herhangi bir ön gereksinim bulunmamaktadır.

ÜST